gototopgototop
صفحه اصلی کارگاه آموزش ساخت ساخت بدنه هواپیما
ساخت بدنه هواپیما مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 25 شهریور 1389 ، 13:44
3.2/5 (25 رای)

ساخت بدنه هواپیما  (Fuselage):

قبل از شروع باید بدانید که بدنه هواپیمای خود را به چه روشی می خواهید بسازید. بدنه هواپیما به دو روش قابل ساخت است. در روش اول، بدنه کاملاً به صورت ساختاری یا خرپائی ساخته می شود. در این حالت تیرک های طولی و عرضی و غیره(Struts , Longer on ) از چوب بالسا طبق نقشه بریده      شده و با دقت بسیار زیاد به هم چسبانده می شوند اما در روش دوم، بدنه با استفاده از ورقه های بالسا (balsa sheet ) بریده شده و چسبانده می شوند که بسیار ساده تر از روش اول می باشد.

برای شروع، نقشه را روی میز کاملاً صاف با سوزن یا چسب کاغذی ثابت کرده و مطمئن شوید که ضخامت چوبی که برای ساختن بدنه انتخاب کرده اید، صحیح می باشد.

 

ساخت بدنه به صورت Sheeting

 

اگر قصد دارید  بدنه را به روش Sheeting یا استفاده از  ورقه کامل بالسا تهیه کنید،  ابتدا باید طرح جداره اول را روی ورقه بالسا منتقل کنید. برای منتقل کردن طرح روی ورقه بالسا می توانید  از کاغذ کاربن استفاده کرده و یا یک کپی از نمای جانبی نقشه تهیه کرده، طرح را بریده و روی ورقه بالسا بچسبانید. پس از آنکه طرح جانبی روی ورقه بالسا مشخص شد، با دقت و با استفاده از کاتر شروع به برش کنید.

در هنگام منتقل کردن طرح جداره اول روی چوب بالسا، سعی کنید مکانهای دیگری که  احتمالاً روی طرح جانبی مشخص شده ان مانند مکان قرارگیری فریم ها، مکان نصب لندینگ گیر، مکان نصب سرووها و باطری، مکان قرارگیری سکانهای ثابت و غیره را نیز روی بالسا مشخص نموده تا به راحتی بتوانید در مراحل بعد از موقعیت دقیق آنها اطلاع پیدا کنید.

برای درست کردن جداره دیگر می توانید از جداره اول که بریده شده کمک بگیرید. به آسانی، جداره اول را روی ورقه بالسا گذاشته و دور آن را خط بکشید و با کاتر روی بالسا پیاده کنید. به یاد داشته باشید که جداره های چپ و راست می بایست دقیقاً همانند هم و بدون خطا بریده شده باشند.

مرحله دوم بریدن فریم ها (frame) یا فورمرها می باشد. نقش فریم ها ، شکل دهی صحیح وافزایش استقامت بدنه می باشد. برای ساختن فریم ها باید طرح آنها را روی چوب بالسا مشخص کرده و ببرید. برای این کار مطابق گذشته یا از کاغذ کاربن استفاده کرده و یا از روش های جدیدی که در پاراگراف مربوط به ساخت ریب بال آورده شده استفاده کنید.

 

در این مرحله شما باید پوشش فوقانی و تحتانی بدنه را مطابق با نقشه به روش بالا ببرید. سپس پوشش تحتانی را روی نقشه منطبق کرده و مکان هائی که فریم ها چسبیده می شوند را با مداد علامت گذاری کنید.

شروع به مونتاژ :

 

در این مرحله بدنه شکل اصلی را به خود می گیرد. جداره اول را روی نقشه منطبق کرده و با سوزن یا چسب کاغذی به نقشه ثابت کنید. حال فریم ها را به صورت کاملا ًعمود به مکان های مربوطه بچسبانید. برای آنکه مطمئن شوید که فریم ها کاملاً عمودی قرار گرفته اند، از گونیا کمک بگیرید. پس از خشک شدن فریمها،قسمت تحطانی بدنه را زیر جداره تنظیم کرده و بچسبانید. در صورتی که فرش فریم ها و چسباندن آنها روی جداره اول کاملاً صحیح انجام گرفته باشد، قسمت تحطانی بدنه نیزکاملاً عمودی و بدون اشکال بر زیر فریمها منطبق شده و چسبانده می شود.

در پی آن به سادگی جداره دوم را به قسمت تحطانی و فریم ها بچسبانید. در انتها، با چسباندن پوشش فوقانی،  بدنه نمای کامل را به خود می گیرد.

لندینگ گیر در هنگام فرود،  فشار زیادی به محل نصب خود در بدنه وارد می سازد که این فشار می  بایست توسط چوب جنگلی محکم تحمل شود. قسمتی که لندینگ گیر به آن متصل می  شود را با چوب جنگلی محکم ساخته و در مکان خود در کف بدنه بچسبانید.

نصب فایروال و سکانهای عمودی و افقی مرحله بعدی ساخت بدنه خواهد بود که قوانین زیادی در این مرحله باید رعایت شود.

 

..........مطالب این مبحث خیلی زیاد است .......

لطفا برای ادامه مطلب به کتاب هواپیمای مدل مراجعه نمائید. این کتاب در فروشگاه موجود است.

 

 

 

 

 

 

 

آخرین بروز رسانی مطلب در جمعه ، 12 آذر 1389 ، 16:10
 
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
بنر